Opšte informacije
Komarci postoje najmanje 46 miliona godina. Osim što su smetnja, oni takođe mogu širiti bolest i ostaviti vama i vašoj porodici ujede koji svrbe. Saznajte kako da držite ove male vampire podalje od vas i vaših najmilijih.
U svetu postoji više od 3.000 vrsta komaraca.
Samo ženke komaraca imaju usne organe neophodne za bušenje kože i uklanjanje krvi. Ova krv im je potrebna za proizvodnju i ishranu jaja.
Detaljne informacije
Šta privlači komarce?
Ženke komaraca privlači stajaća voda u kojoj mogu položiti jaja.
Takođe ih privlače miris tela, znojenje, telesna toplota i ugljen-dioksid koji izbacujete kada dišete. Pošto su svi različiti, čini se da su neki ljudi privlačniji komarcima od drugih.
Zašto su oni problem?
Komarci svojim ujedima mogu širiti bolesti, kao što su virus Zapadnog Nila, malarija i Zika.
Gde se razmnožavaju komarci?
Komarcima je potrebna stajaća voda da polože jaja i mogu se naći u blizini stajaćih voda, reka, jezera ili drugih bazena vode u dvorištu.
Neki komarci mogu da se razmnožavaju u samo kašičici stajaće vode, što je količina koja se lako može prikupiti u starim gumama, limenkama, kantama za smeće, saksijama za cveće itd.
Kada su komarci aktivni?
Komarci se trude da nam smetaju i zagorčaju prolećni i letnji period, a njhova aktivnost se sve češće nastavlja i tokom jeseni. Najaktivniji su u ranim jutanjim časovima kao i u večernjem periodu od sumraka pa sve do zore.
Koliko dugo žive komarci?
Muški komarci žive samo oko nedelju dana, ali ženke komaraca obično žive nekoliko nedelja.
Prosečan životni vek komarca varira u zavisnosti od vrste, kao i od temperature, vlažnosti i doba godine.
Kako vas pronađu komarci?
Komarci prikupljaju različite znakove da pronađu svoje žrtve - od ugljen-dioksida koji emitujete kada udišete do mirisa koje ispuštate u svom znoju. Oni koriste svoje receptore i viziju kako bi se usredsredili na ove znakove i mogu da uoče svoj sledeći obrok sa udaljenosti od 50 metara.
Šta žele od Vas?
Ženkama komaraca potrebna je krv da bi proizvele svoje potomstvo. Ugrizaće vas ili vaše ljubimce zbog tog krvnog obroka.
Šta nakon ujeda komarca?
Naš imuni sistem stvoren je tako, da reaguje na pljuvačku komarca, zbog velike količine proteina koji se u njoj nalazi. Organizam čoveka tada ispušta histamin, hemijsku supstancu, zbog koje po koži nastaje crvenilo, otok i svrab.
Načina za ublažavanje ovih simptoma ima dosta. Zbog toga je dobro, da nešto od ovoga imate kod sebe. Jabukovo sirće, limun, bosiljak, soda bikarbodna, kortikosteroidna krema, aloe vera.
Najvažnije vrste komaraca u Srbiji
Najvažnije vrste komaraca u Srbiji, i bolesti koje mogu da prenesu su kućni komarac, Culex pipiens, vektor virusa Zapadnog Nila, malarični komarci, roda Anopheles azijski tigrasti komarac, Aedes albopictus, invazivna vrsta koja ima potencijal da prenesene denga groznicu, ziku, čikungunju i mnoge druge arboviruse.